'Torba Tasarı' görüşmelerinde Son Durum

'Torba Tasarı' görüşmelerinde Son Durum

Ağustos ayında başlayacak toplu sözleşme ve görüşmeler sırasında, 4-C'lilerin durumlarının daha da iyileştirilmesi konusunda sendika ile Hükümet arasında bir pazarlık olacağını biliyoruz

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ağustos ayında başlayacak toplu sözleşme ve görüşmeler sırasında, 4-C'lilerin durumlarının daha da iyileştirilmesi konusunda sendika ile Hükümetarasında bir pazarlık olacağını bildiklerini kaydetti.

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP ve MHP'nin gündeme ilişkin önerilerinin ardından, Bazı Kanunve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair KanunTeklifi'nin görüşülmesine geçildi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, teklifin 2.bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularınıyanıtladı.

"Sözleşmeli alınan PKK'lıların hangi belediyelerde olduğu" ile ilgili soru sorulduğunu ifade eden Arınç, şöyle konuştu:

"Böyle bir soruyu çok yanlış buluyorum. Bizim bilgimize göre yoktur, hiç bir belediyeyi de bununla itham edemeyiz. Sizen ifade etmek istediğiniz belediyeler varsa bunu açıkça ifade edin. Hiç bir belediyenin, hiçbir PKK'lıyı sadece PKK'lı olduğu için sözleşmeli olarak aldıklarını düşünemeyiz, kabul edemeyiz. Bu istediğiniz bilgileri daha somut hale getirmek için, sizin düşüncenize göre PKK'lı oldukları resmen bilinen kimlerdir ve hangi belediyeler bunları işe almışlardır? Bu çıkardığımız kanunla bunlar nasıl sözleşmeliden kadroya geçmelidir? Bunu lütfen Genel Kurul'u aydınlatmak amacıyla daha somut olarak söyleyebilirsiniz. Ama bu bir suçlamadır, böyle bir suçlamayı çok yanlış ve gereksiz buluyorum."

-Geçici personelin durumu-

TEKEL'den kamuya geçen işçilerin asıl kadroya alınamaması ve bu konudaki taleplerle ilgili soru sorulduğunu ifade eden Arınç, özelleştirme kapsamında işsiz kalan işçilerin, kamu kurumlarında geçici personel olarak istihdam edildiğini hatırlattı.

Geçici personele yönelik olarak 2010'da çalışma sürelerinin 10 aydan 11 aya çıkarıldığını, iş sonu tazminatı getirildiğini belirten Arınç, "2012'de ise çalışma süresi 11 ay 28 güne çıkarılmıştır. Bu dönemde de ücretlerinde önemli artışlar sağlanmıştır. Geçici personel halen eğitime durumuna bağlı olarak, ilkokul ve ortaokuldan başlamak üzere bin 94 TL ile bin 315 TL arasında ücret almaktadır. Bunların bu kanun kapsamında kadroya geçirilmeleri düşünülmemektedir. Ancak ağustos ayında başlayacak toplu sözleşme ve görüşmeler sırasında, 657 Sayılı Kanun kapsamında olan 4-C'lilerin de durumlarının daha da iyileştirilmesi konusunda sendika ile Hükümet arasında bir pazarlık olacağını biliyoruz" diye konuştu.

-12 Eylül 1980 mağdurları-

Başbakan Yardımcısı Arınç, "43. madde 28 Şubat mağdurlarına imkan getiriyor, 12 Eylül mağdurları için ne zaman adım atılacak?" sorusuna yanıt verirken, şunları kaydetti:

"Haklısınız, biz Hükümetimiz döneminde şu veya bu sebeplerle, insan hakları çiğnenmek suretiyle olağanüstü dönemlerde kişilik hakları zedelenen ve özlük hakları ellerinden alınan pek çok kişinin mağduriyetlerini giderme noktasında, 12 Eylül 2010'dan referandumundan sonra önemli adımlar attık. 12 Eylül mağdurları veya 28 Şubat mağdurları diye ayırt etmeyelim. Bu dönemlerde görevlerine son verilen veya kendilerine haksız cezalar tanzim edilen kişilerle ilgili olarak attığımız adımlar var. Eğer 12 Eylül 1980 askeri darbesini düşünüyorsanız, bu mağdurların da haklarının iade edilmesi konusunda pek çok düzenleme yapıldı. Sizin bu konularda teklifleriniz olursa, onları da ayrıca değerlendirmek isterim."

Bülent Arınç, Bursa'da yerel medyada çalışan 3 kişinin işten çıkarılması ile ilgili soru üzerine, "Doğrudur olabilir ama bunlar özel hukuku ilgilendiren konulardır. Yerel medya hayır kuruluşu değil, ticari kuruluşlardır, patronları vardır. Arkadaşlarımızın işlerinden olmasına üzülürüz ama bu konuda Hükümet olarak yapacağımız hiç bir şey yok" dedi.

-"Bunu ironi olarak kabul ediyorum"

"Sosyal medya üzerinden bir rehber hazırlamayı düşünüyor musunuz?" sorusuna Arınç, "Bunu ironi olarak kabul ediyorum. Böyle bir hazırlığımız yok, sizin böyle bir düşünceniz varsa ana özel olarak iletin de okumuş olayım" yanıtını verdi.

Arınç, "Bir arkadaşımız 2 Temmuz gününün, geçmişte yaşanan acı olaylarla ilgisini ortaya koydu. Bu üzüntü verici olaylarla ilgili yeri geldiğinde arkadaşlarımız mutlaka bazı düşüncelerini ifade etmişlerdir" dedi.

-"Mehterle ilgili düşüncem, benim özel düşüncem"

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in, kendisinin de katıldığı Manisa'daki bir toplantı ile ilgili konuştuğunu belirten Arınç, "Sayın Özel, ikimiz arasındaki bir ilişkiyi Meclis'te dile getirdi. Bu da sizin çok özel kalitenizi gösteriyor. Olumsuz anlamda söylemiyorum. Mutlaka bir şey söylemek adına bunu gündeme getirdiniz. 'Toplantıya katılan arkadaşımız Özgür Özel aramızda" diyerek, ben sizi orada onore etmiştim. Ama gereksizmiş, bunu şimdi anlıyorum. Mehterle ilgili düşüncem, benim özel düşüncemdir. 7 yaşından beri bu düşünceye sahibim. Bunu, şu veya bu şekilde dile getirmemin kimseye zararı olmadığını düşünüyorum" dedi.

Teklifin, 2. bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçildi.

Ehliyet yenilemede 15 lira alınacak

Ehliyet yenilemede 15 lira ücret alınacak.

AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Mihrimah Belma Satır ile milletvekili arkadaşları, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 24. maddesi üzerinde değişiklik önergesi verdi.

Kabul edilen önergeye göre, getirilen yeni düzenlemeler nedeniyle ehliyetlerini zorunlu olarak yenileyecek kişilerden masraf olarak 101 TL yerine 15 TL alınacak.

Teklifin görüşmeleri 28. madde üzerinde sürüyor.


TümüDiğer Başlıklar